středa 27. března 2013Román 1984 od G. Orwela…. Byl napsán v roce 1947. Jde o antiutopický žánr. Má hlavního hrdinu ve Winstonu Smithovi, úředníčkovi, který má choutky na svobodné myšleni . Chce věřit v to co si pamatuje a vidí. Začíná mít pocit, že vše je lež… Jsou jim vkládány myšlenky, které jsou vhodné pro vzorného soudruha má povinnost jim věřit, ač jsou upravovány, jak se zrovna Velkému bratru hodí. Když řekne že 2+2 = 5 musí se s tím ztotožnit … Základní touhy a pudy jsou jaksi eliminovány a trestány různými způsoby… Na dodržováni ideji Dohlíží Ideopolicie. Sleduji Podezřelé na každém kroku pomoci své techniky.

Svět je rozdělen na 3 velmoci Oceánii, ve které náš Smith žije a pak válčící Eurasie a Eastasie. Jak kdo s kým proč? To nepovím je to složité, Vlastně bych nelhala, kdybych řekla, že válči s oběma a zároveň s žádnou … Obyvatelstvo je rozděleno do 3 skupin Vnitřní strana, která má vše. Vnější strana, která pracuje na úředních úkonech a pak jsou tu proléti, tzv. lidský odpad, dělnici …

Celou komunitu sleduje tzv. Velký bratr, který je jakýmsi hlavním představitelem celé Oceánie. Příběh poukazuje i na nedostatek či přebytek v různých odvětvi průmyslu. Smith se začíná pídit po životě před revoluci a tom, jak rozdílný byl život před a po ni… Zabíhají mu vzpomínky i do dob kdy byl ještě sám dítě.

Celkově je kniha napsaná dobře, Mnou na dobu kdy vzniknul až moc dobře. Nedovedu si představit žit pod takovým dohledem, kdy ani nevíte, co tedy kdy bylo a co ne a ani nevíte jaký je ve skutečnosti letopočet …

Knihu doporučuji jako zamyšleni nad tím co vše bereme jako samozřejmost. A že život by mohl být mnohem mnohem horši …Žádné komentáře:

Okomentovat